report – Cesta za hviezdnymi úkazmi

Dňa 11. 8. 2022 sa v spolupráci s Mestským úradom v Nových Zámkoch konala prednáška Tomáša Slovinského – popularizátora astronómie. Do priestorov knižnice zavítalo mnoho divákov, ktorí sa dozvedeli zaujímavé a podnetné informácie o hviezdnych úkazoch.

Mladý košický astrofotograf Tomáš Slovinský sa špecializuje na fotografovanie rôznych úkazov na hviezdnej oblohe. Za mnohými neraz vycestuje aj poriadne ďaleko, nakoľko na Slovensku sa už nenachádzajú miesta s dokonale tmavou nočnou oblohou. Jeho najkrajšie a najzaujímavejšie zábery Mliečnej dráhy či Magelanových mrakov vznikli v Chile a na Havajských ostrovoch. Naopak, zábery polárnej žiary vznikli na severe Európy. Jeho veľkým, a zatiaľ nesplneným snom, je nafotiť úplné zatmenie Slnka.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková