Prof. Krno priblížil na besede v knižnici svoje zážitky z Indie a stretnutie s Dalajlámom

V stredu 13. marca privítala Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Könyvtár, Érsekújvár Svetozára Krna – vysokoškolského profesora, politológa, cestovateľa a autora literatúry faktu. Svetozár Krno je cestovateľ, ktorý prešiel takmer celú Áziu a Európu a o svojich cestách vydal 15 kníh. Na besede v novozámockej knižnici odprezentoval svoje zážitky a skúsenosti z ciest po Indii, kde strávil aj niekoľko dní s Dalajlámom XIV.

„India patrí medzi najvďačnejšie ciele výprav. Drvivá väčšina z miliardy a štvrť miestneho obyvateľstva sa správa s prirodzenou úctou a s veľkou toleranciou k cudzincom. Podobne ako je indická civilizácia, jedna z najstarších na svete, nábožensky, etnicky a sociálne pestrá, tak aj jej príroda má nespočetné množstvo tvárí. Na severe krajiny si nepodávajú ruky iba najvyššie horstvá – Himaláje a Karakorum – ale aj viery. Vznikli tu štyri svetové náboženstvá – hinduizmus, budhizmus, džinizmus a mladý sikhizmus a udomácnili sa východní kresťania, katolíci, protestanti, zoroastrijci, moslimovia a ďalší. Mimo tradičných komerčných trás, po ktorých prúdia karavány vezúce na preťažených koňoch a somároch všetko od výmyslov sveta pre pohodlných dovolenkárov, tu existuje množstvo dolín a vrcholov, ktoré čakajú na expedičných turistov, ktorí si obľúbili slobodu, tvorivosť, samostatnosť a schopnosť prežiť mimo skleníku civilizácie,“ povedal Svetozár Krno.

Svetozár Krno je vysokoškolský pedagóg, politológ, autor literatúry faktu a expedičný turista. Vedie Katedru politológie a euroázijských štúdií na Filozofickej fakulte UKF v Nitre. Napísal 15 esejistických cestopisov a 19 vedeckých kníh a vysokoškolských učebníc. V roku 2022 získal literárnu Cenu Egona Erwina Kischa. Jeho knihy sa pýšia zaujímavým štýlom zachytávajúcim nielen krajinu a ľudí, ale aj zaujímavými detailmi a pútavými komentármi. Je majiteľom vydavateľstva Karpaty-Infopress, v ktorom doteraz vydal 19 kníh.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.