Knižnica otvorila unikátnu výstavu Tomiho Thora a Andrey Ágg s názvom Woman 40 +

V utorok 1. augusta sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch konalo slávnostné otvorenie výstavy umeleckého fotografa Tomiho Thora a poetky Andrey Ágg s názvom Woman 40 +. Výstava ponúka návštevníkom tridsať čierno-bielych portrétov novozámockých žien po štyridsiatke zachytených fotoaparátom Tomiho Thora. Portréty dopĺňajú krátke básne Andrey Ágg, vystihujúce hlavné hrdinky fotografií.

Dobre vieme, že žena bola a je od nepamäti obľúbeným objektom, múzou, inšpiráciou umelcov, symbolizuje silu a predstavuje zdroj inšpirácie. Aj preto je namieste otázka, či možno ženský element v umení priblížiť v inom svetle a okruhu rolí, v originálnom, novom umeleckom poňatí. Projekt Woman 40 + je dôkazom toho, že áno. Ak sa totiž pozorne zahľadíme na každú z vystavených čiernobielych portrétov a prečítame si poetické miniatúry vystihujúce ich hlavné hrdinky, otvoria sa pred nami nové perspektívy, povedala kurátorka výstavy doc. Jitka Rožňová. Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8:00 h do 16:00 h až do 28. augusta. Podujatie finančne podporilo mesto Nové Zámky.

Tomi Thor je umelecký fotograf, rodák z Nových Zámkov. V roku 1992 zmaturoval na Gymnáziu v Nových Zámkoch, v roku 2000 úspešne ukončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. So svojou tvorbou sa predstavuje aj pod pseudonymom  Samot Roht. Je  členom  Zväzu slovenských fotografov v Ružomberku a fotoklubu HELIOS v Komárne. Vo svojej voľnej fotografickej tvorbe experimentuje s technikami fotografie, hľadá možnosti pre mnohovýznamové vyjadrenia abstraktného, ale aj reálneho sveta, ľudskej duše a citov. Na jeho fotografiách vidieť  harmonický a disharmonický stav duše umelca – fotografa. Tomi Thor preferuje výtvarnú, experimentálnu a intermediálnu fotografiu, predovšetkým čierno–bielu. Štylizácia je jeho hlavný výrazový prostriedok. Má za sebou niekoľko úspešných autorských a kolektívnych výstav. Získal viaceré významné ocenenia na celoslovenských a zahraničných súťažiach.

Andrea Ágg je poetka a novinárka, detstvo a ranú mladosť prežila v Nových Zámkoch. Prvá básnická zbierka s názvom Bariéra (1997, Vydavateľstvo Odkaz) jej vyšla už ako stredoškoláčke.  Vyštudovala Fakultu masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Po vysokej škole žila v Londýne, kde popri práci navštevovala žurnalistické kurzy. Po návrate pracovala vo viacerých redakciách ako redaktorka. V roku 2020 jej vyšla druhá básnická zbierka s názvom MUSELO TO PRÍSŤ. Autorka momentálne pracuje na viacerých knihách pre deti i dospelých.