Jozef Miklovič predstavil v knižnici svoju tvorbu

V stredu 15. novembra privítala knižnica na besede novozámockého autora Jozefa Mikloviča, ktorý stredoškolákom zo SOŠ hotelových služieb a obchodu z Nových Zámkoch predstavil svoje tituly z urban fantasy literatúry s názvom Všetko zlato Kremnice a Všetko zlato pre Anežku.

Jozef Miklovič sa už viac ako 30 rokov venuje metalurgii drahých kovov. K napísaniu knihy Všetko zlato Kremnice ho inšpirovala práca v Kremnických Baniach. „Keď som mal možnosť vstúpiť do starých banských diel pod Kremnicou, našiel som tam svet, aký som si dovtedy ani nevedel predstaviť. Hneď som si spomenul na povesti o permoníkoch a neskôr som pridal aj slovanskú mytológiu,“ objasnil autor.

Hlavnou postavou knihy Všetko zlato pre Anežku je gymnazista Kubo, ktorý sa jedného dňa ocitne vo svete mýtických bytostí, kde nachádza víly, divožienky, či bludičky. V tomto svete sa stretáva aj s permoníkmi, pre ktorých začne pracovať v Kremnických Baniach. V príbehu nechýba láska, dobrodružstvo, boj dobra a zla. „Mojím zámerom nebolo vytvoriť novú mytológiu, ale využiť čo najviac zo slovanskej, germánskej a gréckej mytológie a prispôsobiť postavy sveta mýtov tomuto príbehu,“ uzavrel Jozef Miklovič.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Slávka

Prečítajte si všetky články od: Slávka Haverlíková