Knihovníčka Katina odporúča:

1.
Marina Mezak, Jasminka Salamon: Plastové more

Korytnačka, čajka a sardinka sa jedného dňa rozhodnú opustiť more, ktoré bolo doteraz ich domovom. Dôvodom je jeho znečistenie. Podarí sa im nájsť lepší život a otvoriť oči ľuďom, ktorí denne prispievajú k jeho znečisťovaniu? Aj keď ide o príbeh pre deti, jeho odkaz je znepokojivý: nezodpovedné správanie sa ľudí núti zvieratá hľadať si nový domov.
Knihu dopĺňajú dojemné ilustrácie Anity Celić a vyšla s finančnou podporou Ministerstva kultúry Chorvátskej republiky.

2.
Guillaume Duprat: Zooptika – Ako vidia zvieratá

Určite vám už neraz napadlo, ako asi vidí váš domáci miláčik. Vidí to isté, čo my? Alebo má úplne iné vnímanie svetla a farieb? Zrak zvierat je pre nás záhadou.
Vidí mačka v noci? Naozaj sa býk bojí červenej farby? A má vôbec dážďovka oči?

Tieto a mnohé ďalšie otázky vám pomôže zodpovedať táto fascinujúca kniha! Máte možnosť pozrieť sa na ten istý obrázok očami dvadsiatich rôznych zvierat.

3.
Roman Brat: Štyria jazdci

Rozsahom neveľká kniha známeho slovenského autora obsahuje štyri príbehy zo života mladých ľudí. Hlavní hrdinovia sa v nich stretávajú s rôznymi formami intolerancie. Či už ide o rasistickú neznášanlivosť, závisť a škodoradosť, šikanu v triednom kolektíve, alebo nepráva v oblasti súdnictva. Príbehy sú realisticky opísané, nič neprikrášľujú a aj keď sa zdá, že nijako nesúvisia, predsa len tvoria akýsi celok. Ten sa formuje vďaka zmýšľaniu hlavných postáv a ich hodnoverným situáciám.

Katina

Prečítajte si všetky články od: Katarína Sörösová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter