Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch zorganizovala v utorok 24. októbra pri príležitosti 79. výročia bombardovania nášho mesta dve besedy so spisovateľom, novinárom a novozámockým rodákom Marekom Hudecom, autorom knihy Uzol – vojnový príbeh Nových Zámkov. Na dopoludňajšej besede sa zúčastnili študenti z novozámockého gymnázia, poobedňajšia beseda bola určená širokej verejnosti.
Na besede predstavil autor svoj dokumentárny titul, ktorý odkrýva príbeh o bombardovaní nášho mesta, ktoré počas II. svetovej vojny čelilo najničivejším leteckým útokom na území dnešného Slovenska. Kniha je výnimočná tým, že ponúka svedectvá preživších z tohto obdobia.. „K téme bombardovania nášho mesta ma ešte v detstve naviedla moja stará mama. Od nej sme prvýkrát počuli o vojne a bombardovaní. Rozprávala nám o telách visiacich na elektrických vedeniach a o husičke zaseknutej v tanku na dne bombovej jamy, ktorú musela vyťahovať a rozpárala jej pri tom kožu na krku. V príbehoch z čias bombardovania nášho mesta mi však chýbal spoločenský kontext, preto som si povedal, že tieto udalosti odkryjem,“objasnil Marek Hudec.
Autor zbieral materiály na knihu viac ako 3 roky. „Na začiatku písania knihy som sa začal stretávať s odborníkmi a občianskymi združeniami, ktoré sa téme bombardovania dlhodobo venovali. Na môj inzerát v Castrum Novum, že hľadám pamätníčky a pamätníkov, sa mi prihlásilo mnoho ľudí, ktorí sa so mnou podelili o svoje spomienky na tieto tragické udalosti,“ doplnil Marek Hudec.
Marek Hudec na besede odkryl historické okolnosti troch masívnych bombardovaní, ktoré sa uskutočnili 7. a 14. októbra 1944 a 14. marca 1945. Odhaduje sa, že pri nich zomrelo 2,5 až 4 tisíc ľudí.
„Pri písaní knihy som sa stretol s mnohými silnými výpoveďami očitých svedkov bombardovania. Za všetky spomeniem príbeh nebohej Edity G. Chrenkovej, ktorá prežila novozámocké bombardovanie. Porozprávala mi, že po tom, ako sa s manželom presťahovali do Bratislavy do blízkosti letiska, sa jej v prvých týždňoch vracali pri zvukoch lietadiel traumatické spomienky. Tieto sa jej masívne vynorili aj v auguste 1968, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy na územie Českosovenska,“ dodal spisovateľ.
Marek Hudec je v tomto roku nominovaný na literárnu cenu René, ktorú vyhlasuje Anasoft litera a o ktorej rozhodujú gymnazisti. Podujatie podporil Fond na podporu umenia.
Natália
Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová