Knižnica v novembri ponúkne podujatia na tému pohybu, duševného zdravia, médií a ekológie

NOVÉ ZÁMKY 2.11.2022 – Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch ponúka v novembri širokú paletu kultúrnych, vzdelávacích a voľnočasových podujatí. Návštevníci sa budú môcť stretnúť s medzinárodne úspešnou právničkou, ktorá predstaví svoj román o vyhorení z pracovného života, so známym chiropraktikom, ktorý predstaví tipy a triky na uvoľnenie chrbtice pri sedavom zamestnaní. Pre stredoškolákov je určené unikátne podujatie s názvom Týždeň počítačovej bezpečnosti – Bezpečne v online svete. Knižnica v novembri štartuje aj prednášky a tvorivé aktivity zamerané na environmentálnu výchovu a naďalej pokračuje v úspešnej spolupráci so školami na území mesta i regiónu, ktorým ponúka prednášky a aktivity z literatúry, dejepisu, biológie, náuky o spoločnosti a pod.

Sériu novembrových podujatí pre školské kolektívy otvára v piatok 4.novembra literárne podujatie s názvom Pátranie s detektívnou kanceláriou LasseMaja. Tretiaci zo ZŠ Mostná sa zahrajú na detektívov a pomôžu hlavným hrdinom obľúbenej detskej detektívky z pera švédskeho spisovateľa Martina Widmarka vyriešiť záhadu ukradnutých psov. Cieľom tohto interaktívneho podujatia je hravou formou podporiť logické myslenie u detí.

Z bezplatnej donášky kníh do domu sa v pondelok 7.novembra  budú tešiť imobilní, zdravotne ťažko postihnutí a slabozrakí čitatelia knižnice. Tak ako vždy – prvý pondelok v mesiaci, im knihovníčky v čase medzi deviatou a jednou hodinou popoludní prinesú objednané knihy. Donášku do domu môžu využiť zdravotne znevýhodnení čitatelia a držitelia preukazu s ťažkým zdravotným postihnutím. Podmienkou je vyplnenie registračného formulára pri prvej donáške. Túto bezplatnú službu je možné objednať si aj na telefónnom čísle knižnice alebo e-mailom. V ponuke je aj možnosť výpožičky audiokníh. Bezplatnú donášku kníh do domu využíva už vyše tridsať spokojných Novozámčanov.

V utorok 8.novembra sa štvrtáci zo ZŠ Mostná dozvedia o histórii hradieb a opevnení na Slovensku, spoznajú techniku a stratégiu ich stavania a pochopia účel týchto stavieb. Súčasťou literárneho podujatia s názvom Čierny kosec – povesť z knihy Márie Ďuríčkovej bude aj dramatizácia, v ktorej budú žiaci hľadať alternatívny koniec príbehu.

O živote a tvorbe významného jazykovedca, kňaza, kodifikátora prvej spisovnej formy slovenského jazyka Antona Bernoláka sa dozvedia v utorok 8. novembra stredoškoláci z Komárna. Študenti sa bližšie zoznámia aj s publikáciami Antona Bernoláka, ktoré je možné nájsť v knižničnom fonde knižnice.

V novembri pokračuje aj obľúbené podujatie – slávnostné pasovanie prvákov za čitateľov knižnice. V stredu 9.novembra sa tohto slávnostného aktu zúčastnia prváci zo ZŠ Hradnej. Žiaci budú počas slávnostného podujatia knihovníčkami pasovaní za čitateľov, dostanú svoj prvý čitateľský preukaz a hravou formou spoznajú knižnicu a jej ponuku. Postupne bude za čitateľov pasovaných vyše tristo prvákov zo všetkých novozámockých základných škôl. 

Vo štvrtok 10.novembra sa šiestaci z Cirkevnej základnej školy Antona Bernoláka v Nových Zámkoch zúčastnia interaktívnej prednášky na tému Recyklácia, alebo čo už naši predkovia vedeli. Vďaka prednáške spoznajú výhody zdieľania kníh, hračiek, oblečenia či dopravy. Žiaci sa hravou formou zoznámia s návodmi, ako využiť odpad. Prednášky a tvorivé aktivity zamerané na environmentálnu výchovu sú novinkou knižnice tento školský rok.

V piatok 11.novembra o 17:15 hod. sa bude v klubovej miestnosti knižnice konať prednáška Zoltána Tótha s názvom Technika v 21. storočí. Stredoškolský profesor elektrotechniky a člen Science fiction klubu Orion v nej bude rozoberať stále modernejšiu techniku, ovplyvňujúcu náš každodenný život i samotné dejiny. Klub, ktorý sa pýši existenciou vyše troch desaťročí, na svojich pravidelných stretnutiach rozoberá nové objavy vo vesmíre, nové sci-fi filmy v kinách, robotiku, umelú inteligenciu a mnohé ďalšie.

V utorok 15.novembra sa druháci z Cirkevnej základnej školy Antona Bernoláka v Nových Zámkoch zúčastnia na literárno-dramatickom podujatí s názvom O Sedemhlavej žirafe. Deti sa hravou formou dozvedia o nespokojnej žirafe, ktorá sa chcela stať inou. Cieľom dramatizácie tejto rozprávky z pera Kristy Bendovej je ukázať deťom, že najlepšie je byť sám sebou a byť so sebou spokojný.

Pre verejnosť je v utorok 15.novembra o 16:30 hod. pripravený workshop s chiropraktikom Milanom Miklovicsom s názvom Pohybom k zdravšiemu životu. Na podujatí sa návštevníci dozvedia, aký šport je pre nich vhodný, ako správne sedieť za počítačom, aký pohyb je najlepší pri kompenzácii sedavého zamestnania a spoznajú tipy a triky na uvoľnenie chrbtice pri sedavom zamestnaní. Workshop je podporený z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

V piatok 18.novembra sa žiaci zo Základnej školy Ján Amosa Komenského v Kolárove zúčastnia  interaktívneho podujatia zameraného na spopularizovanie detektívnej literatúry pre mladistvých s názvom Zloduch v hlavnej postave. Siedmaci budú spoznávať detektívov v literatúre, riešiť rébus a hľadať kladné a záporné vlastnosti v zdanlivo negatívnej postave. Súčasťou podujatia bude interaktívna hra Po stopách zločinu, v ktorej budú žiaci hľadať zloducha spomedzi ostatných hráčov.

Žiaci zo ZŠ Zemné sa v piatok 18.novembra dozvedia o záhadách nočnej oblohy, o vzniku hviezd a súhvezdí. Súčasťou literárneho podujatia s názvom Až ku hviezdam sú aj tvorivé dielne, v rámci ktorých si žiaci budú vyrábať pohľadnicu nočnej oblohy.   

V piatok 18. novembra o 17:15 hod. sa bude konať druhá časť prednášky stredoškolského profesora elektrotechniky Zoltána Tótha s názvom Technika v 21. storočí. V rámci tohto interaktívneho podujatia sa účastníci dozvedia viac o počítačoch, informačných a komunikačných zariadeniach, nanotechnológiách a robotoch vybavených umelou inteligenciou, ktorí by v budúcnosti mohli nahradiť ľudí v mnohých činnostiach a profesiách.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa počítačovej bezpečnosti organizuje knižnica pre študentov stredných škôl unikátne podujatie s názvom Týždeň počítačovej bezpečnosti – Bezpečne v online svete. Podujatie sa bude konať od pondelka 21.novembra  do piatku 25.novembra v spoločenskej sále knižnice. V rámci interaktívnej prednášky sa študenti z novozámockých stredných škôl dozvedia, ako sa bezpečne pohybovať v online svete, ako si chrániť svoje počítače, tablety, mobily, ale predovšetkým súkromie a osobné údaje, ako sa chrániť pred negatívnymi javmi na internete – kyberšikanou a online predátormi, čo robiť v prípade, že sa stretnú s kyberšikanou a online predátormi. Študenti budú diskutovať aj o tom, ako sa nestať závislým od internetu, mobiloch a tabletoch a ako si zadefinovať svoje hranice v súvislosti s konzumáciou médií.  

V pondelok 28.novembra o 17.00 hod. privíta Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch Zuzanu Šimekovú, úspešnú slovenskú právničku, ktorá niekoľko rokov pôsobila ako advokátka v Londýne a Paríži. Novozámockým čitateľom príde predstaviť svoj debutový román Krásni ľudia, v ktorom rozoberá vyhorenie, úzkosti a závislosti z pracovného života. Zuzana Šimeková patrí medzi top 100 žien česko-slovenského právneho biznisu. Dlhodobo sa venuje spoločenským témam, oblasti sebarozvoja a duševného zdravia. Svojím debutovým románom chce poukázať na potrebu každodennej starostlivosti o duševné zdravie, stanovenia si hraníc v pracovnom živote a správnej psychohygieny každého z nás.

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch je regionálnou verejnou knižnicou a zároveň plní funkciu mestskej knižnice. Jej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. Pôsobí aj ako partnerská knižnica Národnej rady Slovenskej republiky a úzko spolupracuje so Slovenskou  knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica bola v roku 2000 pomenovaná po Antonovi Bernolákovi, významnom vzdelancovi, kňazovi a prvom kodifikátorovi spisovného jazyka, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov.

Na jej pôde pôsobí oddelenie rodinnej knižnice, odbornej literatúry, bibliografie a regionalistiky, akvizície a metodické pracovisko. V knižničnom fonde sa v súčasnosti nachádza vyše 142 tisíc kníh. Knižnica má v priemere 3000 čitateľov, z toho vyše 1200 detí a ročne vypožičia vyše 148 tisíc kníh a periodík.  Do jej knižničného fondu sa ročne doplní okolo 2000 nových titulov.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter