Beáta Thiam Mészárosová je eko aktivistka a spisovateľka. Vyštudovala muzikálové herectvo na konzervatóriu v Bratislave a učiteľstvo hudobno-dramatického umenia na UKF v Nitre. Je autorkou knihy E(a)ko na to? a projektu E(a)ko na to v školách?, ktorý je zameraný na osvetu v oblasti ochrany životného prostredia. K téme udržateľnosti sa dostala počas dobrovoľníckej služby a práci v neziskovej mierovej organizácii. V súčasnosti žije a tvorí v talianskom Turíne, kde jej vyšla detská kniha na tému multikultúrnej rodiny. Viac o svojom živote a tvorbe nám porozprávala po besede v knižnici.
Ste autorkou zaujímavej knihy E(a)ko na to?, ktorá okrem iného ponúka pre deti a mládež zaujímavé ekologické aktivity podané pútavým spôsobom. Kedy ste sa začali zaujímať o témy ekológie a udržateľnosti?
Téma ekológie a láska k prírode mi je veľmi blízka, od malička som bola vedená k úcte k prírode. Vyrastala som na dedine, moji starí rodičia mali menšie hospodárstvo a nikdy sa u nás ničím neplytvalo. K téme udržateľnosti som sa aktívnejšie dostala počas mojej dobrovoľníckej služby a následnej práci v neziskovej mierovej organizácii.
Ste aj autorkou projektu E(a)ko na to v školách?, ktorý je zameraný na osvetu v oblasti ochrany životného prostredia. Ako a kedy vznikol tento projekt a aké výsledky ste s ním dosiahli?
Projekt je inšpirovaný knihou, ale v mojej hlave vznikal už počas písania knihy. Nikdy som sa neplánovala zastaviť len pri teoretickom písaní o pomoci prírode, ale chcela som dosiahnuť aj nejaké hmatateľné výsledky. Preto sú aj v knihe uvedené čo najjednoduchšie popísané návody na ekologicky prospešné aktivity pre deti. Je dôležité, aby deti vedeli, že aj oni môžu prispieť k zmene. V tomto roku sme s naším občianskym združením získali aj podporu Nadácie SPP, vďaka ktorej sa projekt dostal do škôl po celom Slovensku. Osobne dúfam, že škôl bude každým rokom pribúdať.
Dočítala som sa o vás, že ste sa narodili v malej dedinke pri Šali. V súčasnosti žijete a pôsobíte v talianskom Turíne. Ako ste sa tam dostali?
Nuž, za všetkým je láska 😉ale keďže som veľmi zvedavá a aktívna, našla som si aj dobrovoľnícku službu, v jednej z najstarších mierových organizácií v Turíne. Vďaka nim som spolupracovala na rôznych európskych projektoch, ktoré formovali nielen môj osobnostný, ale aj profesionálny rast.
Čím to podľa vás je, že aj napriek veľkej osvete, možnostiam triedenia odpadu, bezobalových obchodov, mnohí ľudia bagatelizujú ochranu životného prostredia?
Dopady klimatických zmien a ničenie životného prostredia sa nás nedotýkajú až tak priamo. Myslím tým, že máme šťastie, že žijeme vo vnútrozemí, zmeny počasia (už sú žiaľ badateľné aj tu) nie sú také markantné ako napríklad v prímorských oblastiach. Nemáme tu obrovské skládky odpadu z textilného priemyslu alebo plastové moria ako v Indii. Je to od nás všetko veľmi ďaleko. Ľudia majú množstvo svojich každodenných povinností a zaťažuje psychiku myslieť na iné negatívne veci, takže človek prirodzene filtruje. Uzavrie sa pred negatívnymi správami alebo si ich jednoducho nepripúšťa. Ja som mala to šťastie stretnúť sa s ľuďmi, ktorí sú priamo ohrození, pochádzajú z oblastí kde sa nedá prejsť po ulici inak ako po odpadkoch alebo kvôli zhoršujúcim sa podmienkam podnebia spôsobených klimatickými zmenami museli opustiť svoje domovy, a to vo vás zanechá stopu, či chcete alebo nechcete.
Žijú podľa vás Taliani udržateľnejšie, ako Slováci?
V Taliansku sa zdvihla obrovská vlna eko trendov, udržateľných riešení, osvety na školách, v TV reklamách a pod. Tým, že sa osobne o túto tému zaujímam, mám pocit, že sa o nej hovorí dostatočne. Možno by vám objektívnejšie odpovedal niekto nezainteresovaný, ale osobne si myslím, že sa o tom hovorí (aj robí) skutočne viac. Som však veľmi rada za ľudí, ktorých stále pribúda, aj na Slovensku.
V Taliansku ste vydali niekoľko knižiek pre deti. Akým témam sa v týchto knižkách venujete?
V Taliansku zatiaľ vyšla jedna detská kniha na tému multikultúrnej rodiny. O tých, ktoré ešte len vyjdú, zatiaľ hovoriť nesmiem 😉
Vyštudovali ste muzikálové herectvo na konzervatóriu a pedagogiku hudobno-dramatického umenia na univerzite. Môžete upresniť kde ste študovali tieto odbory? Venovali ste sa týmto profesiám? Kde ste sa im venovali? Na Slovensku? V Taliansku?
Muzikál som vyštudovala v Bratislave a obor učiteľstvo hudobno-dramatického umenia na UKF v Nitre. Vyše 7 rokov som učila v súkromnej ZUŠ ako vedúca odboru herectva a popri tom som externe hrala v DAB v Nitre. Venovala som sa aktívne aj filmovému herectvu, reklamným spotom a dabingu. V Taliansku som pracovala na projektovom vyučovaní s kultúrnym zameraním, z ktorých taktiež vzišlo niekoľko menších divadelných produkcií.
Máte malú dcérku. Čo by ste ju chceli primárne naučiť? Aké posolstvá by ste jej chceli odovzdať?
Želám si, aby bola šťastná. Aby bola spokojná sama so sebou, rešpektovala a vážila si druhých. Aj preto sa aj ja snažím svojou troškou zmeniť svet, v ktorom bude vyrastať, na lepšie miesto.
Aké sú vaše plány na nasledujúce obdobie a kde sa vidíte o 10 rokov?
Teším sa na nové knižky, ktoré by mali čoskoro vyjsť. Plánujem pokračovať v tvorení a realizovaní projektov pre deti. Nezvyknem si robiť dlhodobé plány, som skôr taký akčný typ, ale ak budem mať o 10 rokov na konte aspoň 10 kníh, tak by som bola veľmi potešená.
Ďakujeme za rozhovor.
Od autorky si môžete u nás v knižnici prečítať knihu E(a)ko na to?. Nájdete ju na oddelení rodinnej knižnice.
Natália
Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová