Lina Franková je knihovníčka, autorka úspešných neogotických románov o tajomnom rode von Barevanson. Prvá kniha, ktorú vydala, bola kuchárka vo vintage štýle s názvom Magické cupcaky a mafiny. O rok na to vydala druhú knihu o pečení s názvom Magické bábovky. Beletristický debut predstavoval young adult román s názvom Maj pekný deň. Neskôr sa začala venovať neogotickým románom s prvkami mágie o tajomnom rode von Barevanson, moderných aristokratoch a ich boju s rodinnými prekliatiami.
Kedy ste si zaumienili, že sa chcete stať spisovateľkou? Kedy ste začali písať prvé texty?
Písať som skúsila už na základnej škole, vždy ma spisovatelia fascinovali. Myslím, že som bola iba tretiačka alebo štvrtáčka, keď som napísala prvú rozprávku. Síce si spomínam, že môjmu bratovi sa vôbec nepáčila, ale našťastie som sa nenechala odradiť. Nakoniec z toho bolo jediné hobby, pri ktorom som zostala. Na strednej som už bola tá spolužiačka, ktorá necháva po triede kolovať svoje poviedky a všetci si ich so záujmom čítajú, samozrejme som sa už zapájala do literárnych súťaží. Bolo jasné, že ma to tak skoro neopustí.
Dočítala som sa o vás, že ste knihovníčka. Študovali ste knihovnícky odbor? Inšpirovala vás práca v knižnici k písaniu svojich kníh?
Áno, študovala som na knihovnícko-informačnej strednej, ktorá je už teraz masmediálna. Popravde, vtedy ma to vôbec nebavilo, málokto vie, koľko listovania v MDT tabuľkách knihovnícke štúdium zahŕňa :). Ale aj tak to osud zariadil tak, že moja prvá vážna práca bola v knižnici a do tohto povolania som sa doslova zamilovala. Dáva mi hlboký zmysel, rovnako ako aj písanie. A pocit, že si niekto môže požičať aj moju knihu, je krásny.
Prvá kniha, ktorú ste vydali, bola kuchárka s názvom Magické cupcaky a mafiny. Ako ste sa dostali k pečeniu a prečo ste sa rozhodli, že o pečení napíšete knihu?
Vždy ma pečenie bavilo, dokonca sme si s kamarátkou chceli otvoriť „kapkejkáreň“ v Bratislave. Nevyšlo nám to, ale zostalo nám množstvo receptov, ktoré sme spolu vytvárali a otázne bolo, čo s nimi ďalej. A práve ona (Barbora Dobáková, vtedy Húbeková) a môj manžel, keďže je grafik a fotograf, na mňa vytiahli nápad vytvoriť kuchárku. Nakoniec sme sa tomu venovali spolu a vytvorili sme ju do detailov – my sme dodali recepty, piekli sme, stajlovali a manžel fotil a robil knižnú grafiku, vymysleli sme obálku, všetko. Dali sme do toho toľko práce, že nám prišlo logické skúsiť ju ponúknuť vydavateľstvu Ikar. A vyšlo to.
O rok nato ste vydali druhú kuchárku s názvom Magické bábovky. V knihe čitateľ nájde viac ako 50 receptov. Bolo ťažké zozbierať viac ako 50 receptov na bábovky?
V podstate ani nie. Už sme mali prax z cupcakov. Bavilo nás skúšať rodinné recepty alebo zahraničné, ktoré sme prispôsobili do bábovkovej verzie. Rady tiež experimentujeme. Taká batátová alebo rôzne exotické bábovky, na ktoré je expert hlavne Barborka, boli zaujímavou výzvou.
Ďalšia kniha, ktorú ste vydali, bol young adult román s názvom Maj pekný deň. Ide o zamotaný príbeh Olivera a Markusa, ktorých cesty sa stretli na strednej škole. Je to príbeh s LGBT tematikou. Prečo ste si zvolili práve takúto tematiku?
Išlo o výsledok príbehu na pokračovanie, ktorý som ešte na strednej písala na svoj blog. V tom čase bolo veľmi neobvyklé použiť túto tematiku, ale keď som príbeh vystavala na prvej láske medzi Markusom a Oliverom, odrazu prinášal nové prekážky a nové dejové linky. Vôbec som neváhala, či to písať a keďže to nakoniec malo veľký internetový úspech, vydavateľstvo sa rozhodlo dať príbehu zelenú aj v knižnej forme.
Neskôr sa ste sa začali venovať neogotickým románom s prvkami mágie o tajomnom rode von Barevanson, moderných aristokratoch a ich boju s rodinnými prekliatiami. Sériu otvorila v roku 2020 kniha Hadí zámok. Už na začiatku ste vedeli, že chcete vytvoriť takéto rozsiahle dielo?
Nie, netušila som, že si Barevansonovcov až tak obľúbim. Ale vždy som mala rada modernú aristokraciu, zbožňujem tiež zámky a vyznávačov tak trochu staromódneho životného štýlu. Takže som napísala Hadí zámok, kde som si to do sýta užila a keď bol koniec, odrazu mi došlo, že naozaj veľmi chcem pokračovať. Nedokázala som sa s tým svetom rozlúčiť.
Príbehy o Barevansonovcoch sa odohrávajú v magických, mystických zámkoch. Hlavné postavy žijú akoby v izolovanom svete iného storočia, sú vychovávaní správať sa podľa starosvetskej etikety. Nosia viktoriánske šaty, zbierajú starožitnosti, čítajú knihy viazané v koži, majú sluhov… Ako by ste ich ešte charakterizovali?
Nevšimli si, že svet sa zmodernizoval :). Pre Barevansonovcov je veľmi dôležité udržovať rodinné tradície a aj keď sú čudné, odmietajú akékoľvek zmeny. Dedične sú „zaťažení“ silne introvertnou povahou, až sa stávajú mizantropmi, ktorí vyznávajú samotársky život. Ešte k tomu im v krvi koluje temná mágia, ktorá veľmi vplýva na ich osud. Netreba už ani dodávať, že nájsť lásku je pre nich mimoriadne ťažké.
Pozrime sa bližšie na vašu prvú knihu Hadí zámok. Hlavná postava je kritička umenia Bea Abramová, ktorá zdedí zámok a s rodinou sa tam presťahuje. Spolu s gotickým zámkom zdedí aj nepríjemných príbuzných. Aké témy rozoberáte v tejto knihe?
Táto kniha je o rodinnej súdržnosti a našich odvrátených tvárach. Bea presťahuje celú rodinu na zámok a obráti grófovi Rubenovi, ktorý ho dosiaľ obýval sám, život hore nohami. Myslí si, že keď odhalí čaro rodinného života, bude z neho nakoniec lepší človek. Ale pravda je skôr to, že zámok v jeho nových obyvateľoch odhaľuje skôr to najhoršie – niekto začne byť posadnutý majetkom, niekto začne s grófom doslova bojovať o svoje miesto…
V druhej časti s názvom Vlčí zámok je ústrednou postavou kňažná Kasandra, ktorá prinútená okolnosťami pozve do svojho zámku archeológov. Ako by ste opísali zápletku v tejto knihe?
Kasandra je mladá vdova, ktorá obýva zámok so svojim mladším bratom, citlivým Daciánom. Nechce stratiť patronát nad Archeologickým ústavom, takže otvorí brány zámku dvom archeológom, ktorí si viac menej vynútia prístup k nálezu na jej pozemku. A vtedy stretáva Jonatána Thomu, teda „Natana“, pričom s jeho príchodom sa dostanú do pohybu sily, ktoré driemali pod povrchom. Kasandra sa obáva, že prichádza o rozum (ako sa stalo už mnohým jej príbuzným), pretože vída preludy vlkov… Lenže to isté sa deje aj Natanovi. Je teda jasné, že je za tým viac a oni musia zistiť, o čo ide. Navyše, je tu aj jedna osoba, ktorá zavítala na zámok s postrannými úmyslami. Veci sa teda začínajú riadne zamotávať :).
V tretej časti vystupuje gróf Hyeronym a knihovedkyňa Saskia. Prichádzajú skúmať významnú knihu. Saskia si postupne v zámku začína všímať strašidelné javy a pátra po ich pôvode. V knižnici spozná mladého tajomného grófa Hyeronyma, ktorý nesie veľké bremeno ich rodiny. Čo je hlavnou myšlienkou tejto knihy?
Kniha je o nezmyselnej pomste a sile odpustenia. Hyeronym je krásny navonok, ale srdce má čierne, dopustil sa čohosi strašného. Saskia stojí pred veľmi ťažkými voľbami, možno najťažšími, ktoré som napísala – ako sa vyrovnať s láskou k mužovi, ktorý vykonal čosi také?
V štvrtej časti s názvom Jelení zámok nachádzame postavu darebáka Kristiána, siroty, chlapca, čo nedokončil školu, čiernej ovce rodiny. Nasťahoval sa do zámku, kde sa stará o zvieratá v zámku. Stretáva sa s tajomným jeleňom, s ktorým má zvláštne prepojenie najmladšia rozmaznávaná dcéra Mirabela. Aké slová charakterizujú tento titul?
Napríklad „mladosť – pochabosť“ 🙂 – sú to moje najmladšie postavy a robia veľa chýb, pretože sa ešte v tomto svete hľadajú. Taktiež sa tu rieši otázka lojálnosti k rodine aj za cenu priveľkej obety. Samozrejme, je tu aj mágia, tajomný jeleň s bielymi očami a zvláštne maniere Mirabelinej rodiny, ktorá sa správa, akoby bolo potrebné Mirabelu na zámku za každú cenu väzniť. A ono to tak vlastne aj je…
Posledná časť z tejto série sa volá Líščí zámok. V tejto knihe ste sa vrátili k postave čarodejnice Justíny, ktorú poznáme z Orlieho zámku. Tá stretáva dvojčatá Apolinára a Hypolita a zisťuje, že sú prekliati. V tejto knihe hrá mágia a čary veľkú úlohu. Hlavná postava Justína patrí k skupine Wicca, čo je náboženské hnutie čarodejníc a čarodejov, ktoré sa vracajú k pohanským zvykom. Čím ste sa inšpirovali? Čo je hlavnou myšlienkou tejto knihy?
V popredí je súrodenecké puto a tiež láska, ktorá je tak silná, že milovaný je bez mihnutia oka ochotný obety. Inšpirovala ma napríklad moja sesternica, ktorej som knihu aj venovala, a pre ktorú je Wicca životný štýl. Je skrátka úžasné byť hneď pri informačnom zdroji. Už dlhšie však čítam aj okultný knihopis. V tejto knihe je asi najviac okultizmu – okrem mierumilovného wiccanského čarodejníctva zažijeme aj klasickú špiritistickú seansu a boj proti mágii, ktorá škodí – zúročila som hádam všetko, čo o týchto témach viem.
Prečo ste si zvolili do názvov a vlastne do samotného deja vždy previazanosť s nejakým zvieraťom?
Inšpirovala ma prvá kniha. Bolo vlastne logické, že sa volá Hadí zámok, pretože rodový erb Barevansonovcov tvorí strom s haďou korunou. Sú tak trochu povahovo slizkí ako hady. Došlo mi však, že sa mi vlastne páči, keď sú zvieratá odrazom Barevansona, ktorý je hlavným hrdinom, tiež som ich prepojila s kliatbami. Kasandra si chráni svoj domov dravo ako vlčica, Hyeronym z Orlieho zámku je ako dravec, keď ide o ženy, Mirabela je v Kristiánových očiach občas ako lovná zver, iba tá líška nie je barevansonovská (ak neberiem do úvahy fakt, že je zámok posiaty preparovanými líškami), ale patrí k Justíne, ktorá vyzerá ako líška – zelenooká a s ryšavým pruhom vo vlasoch.
Plánujete pokračovať v písaní kníh o tajomnom rode von Barevanson? Môžeme očakávať veľké finále, alebo zostane ich príbeh otvorený?
Séria je voľná, dá sa čítať v akomkoľvek poradí, ale aj tak skúsim urobiť veľké finále. Pravdepodobne sa v jednej knihe stretnú všetci Barevansonovci, aby čomusi spoločne čelili. Len netuším, kedy sa to stane. Budúci rok by som rada napísala Zámok nočných motýľov.
Aké sú vaše plány na najbližšie obdobie a kde by ste chceli byť o 10 rokov?
Dopisujem new adult dystopický román „Alica v reťaziach“ – je mierne inšpirovaný fantastickým svetom Alice v Krajine zázrakov, je o tajnej komunite mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú porušovať pravidlá a žiť podľa seba. Taktiež dopisujem so spoluautorkou Magdou Pirožekovou horor „Meritum“. Je to jedinečný projekt, v ktorom sa naša kniha uverejňuje na pokračovanie na webe eastmag.sk a nakoniec bude knižne vydaná. A o desať rokov by som mala na konte rada viac kníh, samozrejme, bolo by krásne, keby bolo písanie mojou jedinou profesiou a hádam sa mi podarí pokoriť métu – preklad knihy do cudzieho jazyka.
Ďakujeme za rozhovor.
Od autorky si v knižnici môžete vypožičať nasledujúce tituly: Maj pekný deň, Hadí zámok, Vlčí zámok, Líščí zámok, Orlí zámok a Jelení zámok.
Natália
Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová