Rozhovor s autorkou Adrianou Bolyovou

Adriana Bolyová je mladá autorka fantasy literatúry. Písať začala už na strednej škole. Veľmi ju hnevalo, keď nejaký jej obľúbený príbeh nemal koniec, alebo keď vyšla nejaká kniha a nemala pokračovanie. Tak si povedala, že to pokračovanie dopíše a vytvorí si koniec, aký sa páči jej. Takto dokončila svoje obľúbené príbehy a publikovala ich na rôznych poviedkových blogoch. Vďaka tomuto si vybudovala fanúšikovskú základňu a neskôr si začala vymýšľať vlastné príbehy.

Adriana Bolyová vyštudovala slovenský jazyk a literatúru a v súčasnosti pracuje ako projektová manažérka a redaktorka vo vydavateľstve Ikar.

Pani Bolyová, prezraďte nám, aký ste mali vzťah v detstve k písaniu a čítaniu?

Knižky som zbožňovala už od detstva, keďže moji rodičia boli kedysi vášniví čitatelia a doma sme mali množstvo kníh. Keď som bola malá, knižka pre mňa predstavovala obrovskú odmenu, dostávala som ich na sviatky alebo za dobré vysvedčenie. Pamätám si, že medzi moje prvé čítanie patril Tigrí tím, Dievčatko v krajiny drakov a séria Sedem labiek za Penny. K písaniu som mala vzťah až neskôr, hlavne na gymnáziu.

Kedy ste začali písať a čo vás k tomu doviedlo?

Keď som bola väčšia a končila som základnú školu, obľúbila som si iný typ príbehov – seriály. Ak nejaký môj obľúbený seriál alebo knižná séria nemali pokračovanie, rozhodla som sa, že si koniec vytvorím sama. Tak som sa dostala aj k písaniu. O svoje poviedky som sa delila s ľuďmi na internete a zožala som veľký úspech.

Odkedy ste začali inklinovať k žánru fantasy?

Pamätám si to veľmi dobre. Mohla som mať asi 9 rokov, keď moja sesternica dostala na Vianoce krásnu hrubú knihu s modrým drakom na obálke – Eragona. Hneď vo mne vyvolala záujem a veľmi som prosila rodičov, aby ju kúpili aj mne. Samozrejme, Harry Potter bol tiež príbeh, ktorý ma neminul. Zhltla som jednu knihu za druhou a vedela som, že bez mágie to už nepôjde.

Aké knihy vás ovplyvnili?

Moju lásku k zvieratám určite ovplyvnila séria Sedem labiek za Penny. Zbožňujem zvieratá – psíky a kone obzvlášť, ale ak by som mohla, pomohla by som každému zvieratku alebo by som ho aspoň poriadne pohladkala. Neskôr ma veľmi ovplyvnili už spomínané série Harry Potter a Eragon, a keď som dospievala, boli to Traja kamaráti od Remarqua a Údolie bábik od Jacqueline Susann. To sú moje srdcovky.

V knižnej podobe vám vyšla trilógia Vojna spektra, kde opisujete svet démonov. Hlavná hrdinka Radana sa odrazu ocitne v démonologickom spoločenstve a zisťuje, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ktorý diel z tejto trilógie patrí k vašim najobľúbenejším, resp. ktorý sa vám najlepšie písal?

Najlepšie sa mi písal posledný diel a možno aj preto je môj najobľúbenejší. Príbeh sa v ňom uzatvára, postavy sú nútené urobiť ťažké rozhodnutia, na ktoré ešte nenabrali odvahu a musia čeliť následkom. Je to najdramatickejšia a najsrdcervúcejšia časť, nielen preto, že sa v nej ako autorka s postavami musím v závere aj rozlúčiť. Strávila som s nimi dlhé roky.

Vyštudovali ste slovenský jazyk a literatúru. Popri písaní sa venujete aj práci projektovej manažérky a redaktorky. Čo táto práca zahŕňa?

Zodpovedám za celý proces prípravy knihy, od prvého písmenka na prázdnej strane až po hotovú vytlačenú knihu. Je to hlavne práca, pri ktorej musíte vedieť komunikovať s ľuďmi, ktorí vám s týmto procesom pomáhajú, a musíte tiež dôsledne dodržiavať stanovený harmonogram. Niekedy je to náročné a stresujúce, ale výsledok – krásna hotová knižka – stojí za to!

Aktuálne vám vyšla opäť fantasy kniha Koruna mesiaca, tentokrát z prostredia elfov. Čo by ste o nej mohli prezradiť? Pre koho je určená?

Táto kniha je určená pre dospelých čitateľov. Na rozdiel od mojich predchádzajúcich knižiek som si ju vydala sama a celý proces bol úžasný a určite si ho ešte zopakujem. Je skvelý pocit držať svoju knihu konečne v rukách.

Vašu tvorbu si môžu prečítať záujemcovia aj na vašom webe. Ide o príbeh, ktorý vám zatiaľ knižne nevyšiel – Black Cat. O čom je tento príbeh?

Je to dobrodružný a romantický príbeh pre mladé čitateľky, ktoré ho môžu nájsť na mojej stránke www.adrianabolyova.com. Hlavnou hrdinkou je Amália, stredoškoláčka, ktorá sa snaží pred spolužiakmi aj pred rodičmi utajiť, že je sprejerka. Spôsobuje veľké škody a celé mestečko, do ktorého sa presťahuje, aby žila u otca, sa snaží záhadného sprejera dolapiť. Knižka je bláznivá a napínavá jazda, pri ktorej sa čitateľ poriadne nasmeje.

Čo robíte, keď nepíšete?

Najradšej trávim čas so svojím mužom, sme veľkí fanúšikovia virtuálnej reality, takže spolu hráme hry. Máme psa, tuláčika, s ktorým chodievame na dlhé prechádzky okolo jazera, v ktorom sa v lete radi veľa kúpeme.

Akých 5 vecí máte na svete najradšej?

Úžasnú knihu, od ktorej sa nedá odtrhnúť, teplú deku, koláčik (akýkoľvek), keď vonku za oknom prší, horúce mlieko s troma kvapkami kávy.

Aké sú vaše plány na najbližšie obdobie a kde sa vidíte o 10 rokov?

Plánujem veľa písať a dostať z hlavy to množstvo príbehov, ktoré sa mi v nej nazbieralo. Rada by som mala všetky svoje budúce knihy v rukách už teraz, neviem sa ich dočkať. Som nesmierne zvedavá, koľko ich za 10 rokov napíšem a vydám. Tiež by som sa chcela viac zamerať na pomoc začínajúcim autorom. Dúfam, že sa mi do rúk dostanú aj ich knihy a že zúžitkujem všetko, čo som sa naučila. Vynasnažím sa, aby som svoje skúsenosti a vedomosti odovzdala ďalej.

Ďakujeme za rozhovor.

Od autorky si môžete v knižnici vypožičať tituly: Hierarchia tmy, Hierarchia svetla, Hierarchia šera

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter