V júli ponúka knižnica výstavu Milana Trojanovského s názvom Výber z tvorby

V pondelok 8. júla sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár konalo slávnostné otvorenie výstavy Milana Trojanovského s názvom Výber z tvorby. Na výstave je možné vidieť viac ako 30 umeleckých diel, ktoré  vznikli v priebehu tridsiatich rokov. Ide o diela vytvorené olejom na plátno a o kombinovanú techniku maľby na dreve. Súčasťou vernisáže bolo aj vystúpenie hudobnej skupiny ADAM´S GOLDEN BAND.

Tvorbu Milana Trojanovského môžeme rozdeliť do dvoch skupín: kombinovanú techniku maľby na dreve a olejomaľby na plátne, ktoré z obsahu a formy tvoria portréty, postavy a príroda. Pri olejomaľbách na plátne ide skôr o kombináciu realizmu, symbolizmu a abstrakcie so zmyslom pre detail, čo môžeme vidieť hlavne na portrétoch a figúrach žien. Žena je napokon najčastejším motívom autora. Obrazy sú poetické, plné farieb a lyriky. Portréty, prevažne jeho manželky Silvie, vyjadrujú proporčne a umelecky stvárnenie vyváženej kompozície, rozličná intenzita svetla charakterizuje priestor a farebnosť zlatých tónov, v kombinácii s ďalšími farbami symbolizujú „farebné objatie“. A napokon, je tu maľba na dreve. Práve diela na dreve, vytvorené kombináciou techník, najlepšie ukazujú autorov nezameniteľný rukopis,“ povedala kurátorka výstavy Mária Malperová.

Milan Trojanovský sa narodil vo Vranove nad Topľou. Žije v obci Bánov. Tvorí od detstva. Výtvarné vzdelanie získal na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove. Magisterské štúdium ukončil štátnymi skúškami z maľby, grafiky a kunsthistórie. Venuje sa voľnej výtvarnej tvorbe a reštaurovaniu ateliérových obrazov. Jeho reštaurátorskú prácu je možno vidieť napr. na hlavnom oltári v Kostole Sv. Michala v Bánove. Svoje diela prezentoval na niekoľkých výstavách v Michalovciach, Prešove a v Nových Zámkoch.

Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8.00 h do 16.00 h až do 31. júla.