Historik, múzejník a spisovateľ predstavil na besede v knižnici tému obnovy hradov na Slovensku

V pondelok 4. decembra privítala Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch na besede múzejníka, historika a spisovateľa Miroslava Eliáša, ktorý študentom prvého a druhého ročníka SOŠ hotelových služieb a obchodu predstavil tému obnovy hradov na Slovensku. Študenti sa na besede dozvedeli zaujímavé informácie o bohatej histórii hradov na Slovensku, možnostiach rekonštrukcie hradov a téme dobrovoľníctva.

Miroslav Eliáš je autorom viacerých historických titulov, ako napr. Forgáchovci – Šľachtický rod z Gýmeša, Šuriansky hrad v archeológii a Šuriansky cukrovar 1852 – 2000. Dlhé roky sa venuje aj téme protitureckých bojov, čoho dôkazom je kniha Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov. Jeho meno nesú aj ďalšie tituly, ako napr. Pod zástavou Marsa, Mikuláš Šubič Zrínsky (jeho dcéry a slávne potomstvo), História šľachtického rodu Bosniak a jeho dedičov na šurianskom panstve, Hrad Sklabiňa.

V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Šurany a zároveň ako správca Mestského múzea Šurany. Svoj voľný čas trávi na hrade Sklabiňa, kde sa aktivizuje ako dobrovoľník pri záchrane hradu, rekonštrukčných prácach, ako autor najnovšej expozície na hrade a v rámci organizovania kultúrnych podujatí na hrade. Zároveň sa venuje aj dobovej gastronómii.

Natália

Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová

Zdriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj Mesto Nové Zámky InfoLib Fond na podporu kultúry národnostných menšín Fond na podporu umenia Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Knižnično-informačný systém DAWINCI InfoGate Partnerská knižnica Národnej rady SR Sídlo je prístupné podľa štandardov Blind Friendly
Odoberajte Newsletter