Pripomíname si narodenie Antona Bernoláka

V utorok 3. októbra si pripomíname narodenie významného rodáka z obce Slanica na Orave, jazykovedca Antona Bernoláka. Antona Bernoláka poznáme ako kodifikátora prvej spisovnej slovenčiny, tzv. bernolákovčiny, kňaza a správcu novozámockej mestskej školy, ktorý v Nových Zámkoch pôsobil 16 rokov. Po Bernolákovi je pomenovaná aj planétka, objavená slovenským astronómom Milanom Antalom. Zaujímavosťou je, že počas napoleonských bojov okrem výstroje pre 14 jazdcov zabezpečil aj 2680 zlatých pre Nitriansku stolicu. Po tejto významnej osobnosti je od roku 2000 pomenovaná aj naša knižnica.