Kristína Ježovičová je autorka ženských a mládežníckych románov. Na konte má viac ako 10 titulov, v ktorých sa okrem vzťahov venuje aj tabuizovaným témam, ako napr. anorexii, alkoholizmu, depresiám a zneužívaniu. Ako sama hovorí, vždy ju lákal svet tínedžerov, ich radosti a starosti. Prostredníctvom svojich kníh by chcela dostať témy, ktoré trápia mladých ľudí čo najširšej verejnosti.
Pani Ježovičová, porozprávajte nám, kedy ste si zaumienili, že sa chcete stať spisovateľkou? Kedy ste začali písať prvé texty?
Úplne prvé texty som začala písať na strednej škole, ale vtedy išlo len o také chabé pokusy, ktoré som nikdy nedokončila. Vtedy by som si nepomyslela, že raz budem spisovateľka. Písaniu som sa začala plnohodnotne venovať až v dospelosti, keď som bola na rodičovskej dovolenke a odvtedy píšem takmer každý deň.
Keď sa pozrieme na vaše tituly napr. Porcelánová láska a Nevyslovené, Vydrž to so mnou, Nelám mi srdce, ide o young adult literatúru. Prečo ste si práve tento žáner vybrali? Je to žáner, po ktorom aj vy siahate vo svojom voľnom čase?
K čítaniu mládežníckej literatúry som sa dostala až v dospelosti, u mňa je asi všetko, čo sa týka písania kníh a čítaných žánrov, úplne naopak ako zvyčajne. Pravdou však je, že som vždy inklinovala k mladým postavám a rada pozerám aj také seriály, takže niet sa čo čudovať, že som sa napokon dostala aj k literatúre pre mládež.
Vo svojich knihách poodhaľujete temnú stránku dospievania. Čo vás k tomu viedlo a aké ste mali dospievanie vy?
Odjakživa som inklinovala k čítaniu a rozhovorom o tabuizovaných, temnejších témach. Uvedomujem si ich dôležitosť, keďže sú súčasťou života. Takéto knihy môžu otvoriť dvere k otvorenejším rozhovorom o ťažkostiach, s ktorými niektorí mladí ľudia zápasia. Navyše čitateľa učia empatii, porozumeniu a dodávajú nádej tým, ktorí sa cítia zúfalo a prechádzajú si niečím podobným. Moje dospievanie bolo viac-menej pokojné, možno na strednej som občas rebelovala, a samozrejme, že ma trápil môj vzhľad a všeličo iné.
Vo svojich románoch sa nebojíte otvárať témy ako sú napr. anorexia, depresie, týranie zo strany rodiča, neprijatie samého seba. Čo by ste odporúčali mladým ľuďom, ktorí zažívajú podobné problémy, na koho by sa mali obrátiť?
O svojom trápení by mali hovoriť. Obrátiť by sa mali na blízku osobu, ktorej dôverujú. Či už ide o rodiča, rodinného príslušníka, kamaráta. Rodina a priatelia môžu poskytnúť emocionálnu podporu a byť oporou v ťažkých časoch. Obrátiť sa môžu aj na učiteľa či psychológa, alebo môžu zatelefonovať na niektorú z liniek detskej istoty. Pomáha však napríklad aj písanie do denníka.
Mnohí mladí ľudia dennodenne fungujú na sociálnych sieťach. Hovorí sa, že sociálne siete sú dobrým sluhom, no zlým pánom. Ako vnímate sociálne siete vy? Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ako sa obrniť voči nepravdivému a ligotavému svetu sociálnych sietí?
Sociálne siete môžu byť skvelým nástrojom na komunikáciu, zdieľanie informácií a budovanie vzťahov, no sú tiež miestom, kde sa stretávame s nepravdivým obsahom, súťaživosťou a tlakom ohľadom perfekcionizmu. Je dôležité uvedomiť si, že to, čo ľudia zdieľajú online, nemusí vždy zrkadliť ich skutočný život a je potrebné hodnotiť informácie kriticky. Nedovoľte sociálnym sieťam dominovať vášmu životu. Dôležité je ich vyvážené využívanie a nezabúdať, že existuje svet mimo online priestoru. Uvedomujte si, že vaša hodnota nie je definovaná počtom lajkov alebo sledovateľov.
Prednedávnom vám vyšla knižná novinka Nelám mi krídla. Ako by ste ju v skratke opísali?
Kniha Nelám mi krídla vás opäť vtiahne do sveta mladých hrdinov. Dojímavý príbeh o tajomstvách, vzťahoch a túžbe po slobode prináša odhalenia hlbokých ľudských pohnútok. Hlavná hrdinka Dafné je považovaná za klamárku, ktorá lžami zakrýva nezáujem rodičov. Lásku hľadá v náručí chalanov a na svoje problémy zabúda pri tanci. Keď však zakážu jej kamarátovi Aďovi stretávať sa s ňou, niečo sa v nej zlomí… Do školy prichádza nový spolužiak Dominik. Na prvý pohľad dokonalý chalan z dokonalej rodiny. Prenasledujú ho však neodbytné myšlienky a psychické problémy. Životy Dafné a Dominika sa v určitej chvíli prepoja.
Čo robíte, keď práve nepíšete? Čomu sa venujete?
Okrem písania sa venujem prekladom kníh z nemeckého jazyka, posudkom, starostlivosti o rodinu a čítaniu.
Aké sú vaše plány na najbližšie obdobie a kde sa vidíte o 10 rokov?
V najbližšej dobe by som chcela dopísať rukopis. Verím, že o 10, 20, 30 atď. rokov budem stále písať a že ma nikdy neopustí inšpirácia a že vnuknutia budú navštevovať moju myseľ aj vtedy. To si prajem najviac. Vidím sa v knižnom svete.
Ďakujeme za rozhovor.
Od autorky si môžete v knižnici vypožičať tituly:
Soňa, Nevyslovené, Vydrž to so mnou, Červená jej pristane, Podvodníčka, Porcelánová láska, Nelám mi krídla.
Ako spoluautorka vystupuje v tituloch: Proti besom, V zajatí vášne, Sestra.
Natália
Prečítajte si všetky články od: Natália Nagyová