Ilustrátor Juraj Martiška ukázal žiakom na workshope, ako sa kreslí komiks

V Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch – Anton Bernolák Könyvtár, Érsekújvár sa vo štvrtok 20. júna konal workshop s ilustrátorom, maliarom a grafikom Jurajom Martiškom. Na workshope sa zúčastnili piataci a šiestaci zo ZŠ G. Bethlena a taktiež aj dve žiačky deviateho ročníka, ktoré zaslali svoje výtvarné práce do súťaže knižnice s názvom Anton Bernolák ako hrdina komiksu – ako vidia Bernoláka tínedžeri v 21. storočí.

V úvode podujatia ilustrátor porozprával žiakom o histórii komiksu, jeho tvorbe a spôsoboch komiksového spracovania. Predstavil im aj proces tvorby ilustrácií a porozprával im o knihách, ktoré ilustroval. Žiaci si z workshopu odniesli vlastný komiks, ktorý bol v mnohých prípadoch nielen vtipný, ale aj výtvarne dobre spracovaný.

Juraj Martiška študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici a neskôr na VŠVU v Bratislave maľbu. Ilustroval desiatky kníh a učebníc pre deti napr. súbor Dobšinského rozprávok, Rozprávky Hansa Christiana Andersena, Pinocchiove dobrodružstvá, učebnice Matematiky, Etickej výchovy atď. Je autorom viacerých komiksových kníh. Spolupracoval s vydavateľstvom Don Bosco, a to nielen ako grafik, ale aj ako ilustrátor kníh Bruna Ferrera. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení, napr. Cenu Ľudovíta Fullu (2013).
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.