O knižnici
„Nie rod, nie pokolenie, nie zemianstvo, nie bohatstvo človeka statočným, dobrým a vzácnym robí, ale jeho vlastné vedomosti a cnosti.”
Anton Bernolák
Na počesť prvého kodifikátora spisovného jazyka, významného vzdelanca a kňaza Antona Bernoláka, ktorý 16 rokov pôsobil a je i pochovaný v Nových Zámkoch knižnica v roku 2000 prijala jeho meno.
Z histórie knižnice:
Prvá knižnica na území Nových Zámkov vznikla pravdepodobne v roku 1631 založenom kláštore Františkánov, čoho dôkazom by mohli byť 4 cenné Kódexy, z ktorých Novozámocký a Czechov opatruje Maďarská akadémia vied. V časopise „Kis Magyar Alföld” z roku 1902 nachádzame zmienku o počine G. J. Pálinkása, kníhkupca, ktorý otvoril „modernú výpožičnú knižnicu”. Ďalšie pramene uvádzajú, že na základe uznesenia mestskej rady sa v r. 1926 vytvorili dve knižnice - s fondom v slovenskom, resp. v maďarskom jazyku. Za rok vzniku Okresnej ľudovej knižnice môžeme považovať rok 1951. V roku 1977 sa Okresná knižnica presťahovala do priestorov v novostavbe administratívnej budovy v centre mesta, kam sa po jej rekonštrukcii v roku 2002 v zmenených podmienkach vrátila. Dnes je knižnica regionálnou verejnou knižnicou a zároveň aj mestskou knižnicou, ktorej zriadovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. Je prístupná všetkým obyvateľom a pôsobí aj ako partnerská knižnica Parlamentu Slovenskej republiky.
Poslaním knižnice prostredníctvom služieb verejnosti je:
- podpora poznania, vzdelávania a informovanosti občanov
- sprístupnenie kultúrneho dedičstva obsiahnutého v knižničných zbierkach
- poriadanie kultúrno-vzdelávacích aktivít s cielom zbližovania kultúr národností žijúcich v meste, v duchu tolerancie, humanity a demokracie